Experiment zn. ASAP

Znáte to, dlouho přemýšlíte a zvažujete, zda má něco smysl. Když to vymyslíte, začnete znovu přemýšlet, jak to co nejlépe uchopit. Hodně lidí radí hlavně vše dobře zvážit – máte jen jednu šanci udělat dobrý dojem! Opravdu je to tak?

Opravdu máme jen jednu šanci? A opravdu musíme dluhou dobu vymýšlet, ladit a pilovat než něco začneme? Je opravdu nezbytné trávit přípravou dlouhý čas abychom po čase zjistili, že jsme vlastně nezačli?

Nebo je lepší načrtnout hrubý koncept, kde si určíme alespoň obrysově cíl a vizi a prostě začneme věci DĚLAT. Přesně o tom je základní princip Agilního vývoje, který ale vzápětí dodává nutnost rychlého vyhodnocení a poučení se v rámci retrospektivy. A nově nabyté zkušenosti co nejrychleji uplatnit v praxi. A to samé pořád dokola.

Komu se příčí dělat to agilně ať si klidně EXPERIMENTUJE!

Je zkrátka lepší začít dělat věci ihned a třeba i špatně. Připustit si, že každý na začátku dělá chyby. Jde jen o to z chyb se poučit a jít dál. Že jsme neuzavřeli dany obchod nebo promeškali jednu šanci?

No a co!

Pokud děláme věci, které nás baví a i když chybujeme, díky sebereflexí ponaučení se z chyb a hlavně opakováním, přijdou nové příležitosti a šance.

Je to určitě lepší než čekat na to, až věci budou do detailu promyšlené. Popravdě totiž nikdy nemůžete myslet na vše a stejně přijdou chyby, jen později…

Takže se nebojte experimentů a raději udělejte chybu hned a mějte tak náskok před těmi, co ještě ani nezačali.

Share

Napsat komentář